Wycieczki Lotnicze

PORTUGALIA – KRANIEC EUROPY


zabytki, piękne plaże, owoce morza, wyśmienita kuchnia i wina
wkrótce
Program wycieczki

Dzień I

Transfer autokarem na lotnisko. Przylot do Lizbony w godzinach popołudniowych. Przejazd autokarem, z przewodnikiem lokalnym do dzielnicy Belém nad rzeką Tag. Zobaczymy XVI-wieczną wieżę Belém i wyrzeźbiony w kształcie żagla pomnik Odkrywców. Przejdziemy do klasztoru Hieronimitów - jednego z Siedmiu Cudów Portugalii. Zbudowany w I połowie XVI w., wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego. W klasztorze znajdują się królewskie groby Manuela I i Marii Aragońskiej oraz Jana III i Katarzyny Habsburg. Są tam też nagrobki żeglarza Vasco da Gamy i renesansowego pisarza Luisa de Camõesa. Na terenie tego klasztoru podpisano w 2007 r. Traktat Reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim. Przerwa obok klasztoru na kawę i najpopularniejszy portugalski deser - babeczki z Belém, nazywane Pasteis de Nata. Transfer do hotelu w Lizbonie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień II

Śniadanie w hotelu, przejazd z przewodnikiem lokalnym do centrum Lizbony. Zwiedzanie średniowiecznej Alfamy - najstarszej dzielnicy miasta, gdzie jeździ słynny tramwaj 28. Przetrwała ona tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z XVIII stulecia zachowując dawny urok. Przechodząc wąskimi uliczkami, plątaniną schodów, przejść i zaułków dojdziemy do punktów widokowych m.in. Miradouro de Santa Luzia i Miradouro de Graça, gdzie można odpocząć przy kawie w otoczeniu drzew. Z tego miejsca przejdziemy do zamku św. Jerzego, dumnie górującego nad Lizboną: wzniesiony przez Maurów w X wieku, a wyzwolony w XII wieku z rąk muzułmanów przez pierwszego króla Portugalii – Afonso Henriquesa. Schodząc z Alfamy w kierunku dzielnicy Baixa wejdziemy do Katedry zwanej Sé de Lisboa, najstarszego i najważniejszego kościoła stolicy. Ostatnim miejscem Alfamy, które zobaczymy jest kościół św. Antoniego, poświęcony świętemu znanemu na całym świecie, jako św. Antonii z Padwy. Kościół ten został zbudowany na miejscu, gdzie święty urodził w roku 1195 jako Fernando de Bulhões. Następnie dojdziemy do tętniącej życiem dzielnic Baixa z dwoma reprezentacyjnymi placami, które łączy ul. Augusta: Rossio i Comercio. Baixa najbardziej ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi w 1755 r. i jeszcze w tym samym stuleciu została całkowicie odbudowana przez Markiza Pombala. To tutaj zobaczymy słynny Łuk Augusta, pomnik króla Józefa II i dawny Pałac Królewski, Ratusz Miejski i liczne muzea, sklepy, restauracje. Spacerując głównym deptakiem Lizbony, rua Augusta, liczącym ponad 550 metrów długości, zobaczymy po drodze żelazną konstrukcję windy Santa Justa zaprojektowaną przez pracownię Gustava Eiffla – unikat na skalę całej Portugalii. Ulica Augusta jest idealnym miejscem na przerwę, zakup pamiątek, lodów, wypicie kawy, gdyż jest ona zamknięta dla ruchu samochodowego. Zwiedzanie Lizbony zakończymy na placu Rossio, głównym placu miasta. Powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny. Nocleg.

Dzień III

Śniadanie, przejazd z przewodnikiem lokalnym do Sintry, aby zwiedzić Quinta da Regaleira, wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obok Pałaców: Narodowego, Pena, Monserrate i Seteais, cały ten zespół pałacowo-parkowy jest wielką atrakcją turystyczną Sintry. Zobaczymy romantyczny pałac i kaplicę, a w parku przejdziemy tajemniczymi przejściami obok gloriet, sztucznych grot, studni, ławeki i fontann. Quinta da Regaleira, znana jest jako "Pałac Milionera Monteiro". Ten zafascynowany ezoteryką i okultyzmem bibliofil, kupił w 1893 r. dawną posiadłość baronowej de Regaleira, aby przez 14 lat przebudowywać ją na bajkowy pałac, który w układzie swych podziemnych korytarzy nawiązuje do "mundus infernus" czyli dantejskiego świata podziemnego. Z Sintry pojedziemy na Capo da Roca - najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. Skalisty brzeg na przylądku wznosi się na wysokość prawie 150 m n.p. Oceanu Atlantyckiego. Czas wolny na pamiątkowe zdjęcia. Przejazd do Mafry, miejscowości znanej z kolosalnego, barokowego zespołu pałacowo-klasztornego. Jest to portugalski odpowiednik Escorialu pod Madrytem. Wybudował go Jan V jako największą rezydencję królewską w Portugalii i jeden z największych budynków XVIII-wiecznej Europy. Na koniec pojedziemy do wioski Sobreiro, aby odkryć prawdziwą perełkę portugalskiego folkloru: kolorowy park glinianych miniatur i skansen. Kompleks, który upamiętnia tradycyjną portugalską wieś. istnieje od 1945 roku z inicjatywy ludowego artysty – garncarza José Franco. Powrót do Lizbony, do dzielnicy Alfama, gdzie zjemy kolację w lokalnej restauracji przy żywym akompaniamencie fado. Poznamy nie tylko tradycyjne smaki kuchni porugalskiej, ale przede wszystkim ten unikatowy gatunek muzyczny powstały w XIX wieku, w biednych dzielnicach portowych Alfamy i Mourari. Fado, nazywane portugalskim bluesem to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień IV

Śniadanie, przejazd na całodzienny wypoczynek na jedną z najpiękniejszych plaż na lizbońskim wybrzeżu. Cascais jest słynną miejscowością wypoczynkową, a zarazem tradycyjnym, uroczym portugalskim miasteczkiem rybackim. Powrót do hotelu, obiadokolacja. czas wolny. Nocleg

Dzień V

Śniadanie w hotelu, wykwaterowanie. Transfer autokarem na lotnisko, odprawa. Przelot z Lizbony do Polski. Transfer autokarem do miejsca zbiórki. Zakończenie imprezy.

Harmonogram wycieczek wraz z przedstawionymi informacjami są autorskim programem przygotowanym przez firmę IPO Sp. z o.o. sp. k.

Organizujemy wyjazdy wyłącznie dla grup.

Programy wycieczek mogą być modyfikowane.

System nagłośnienia TOUR-GUIDE.

Cena zawiera podatek VAT/marża.

Świadczenia
  • przelot samolotem,
  • opieka pilota na całej trasie,
  • 4 noclegi w hotelu ***/**** w pok. 2-3 os., z łazienką i tv,
  • system nagłośnienia TOUR GUIDE dla całej grupy,
  • ubezpieczenie Signal Iduna KL i NNW,
  • obowiązkowa składka TFP oraz TFG ,
CENA: info w biurze
*kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Bagaż podręczny max. 8 kg o wymiarach 55 x 40 x 23 cm; bagaż rejestrowany do 23kg w cenie biletu lotniczego.